Science talks 2017

Už 14. ročník Týždňa vedy a techniky (TVaT) so sebou prináša ďalšie kolo úspešného podujatia Science Talks, organizovaného Slovenskými elektrárňami v spolupráci s Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET).

Science Talks je podujatie určené učiteľom a žiakom stredných škôl, ktorí sa zúčastňujú Festivalu vedy a techniky, a jeho cieľom je inšpirovať, motivovať a priniesť mladým pozitívne príklady zo sveta vedy, výskumu a vývoja nových technológií.

vo štvrtok 9.11. 2017 vás na bratislavskom výstavisku Incheba čakajú títo spíkri

(od 17:00 do 18:15 v hale A0)

Štefan Klein

Technická tvorivosť ako základ svetového vynálezu

O technickej tvorivosti bude prednášať doc. Ing. Štefan Klein, akad. sochár. Rodák z Nitry (1959) je významným vysokoškolským pedagógom, sochárom, konštruktérom a dizajnérom svetovej úrovne.

V roku 1993 založil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave prvý ateliér transport dizajnu na Slovensku, v ktorom vychoval viacerých medzinárodne uznávaných dizajnérov.

Pravidelne hosťuje aj na vysokých školách v zahraničí (Mackintosch School of Design, Glasgow) a je častým členom porôt dizajnérskych súťaží.

Jeho najznámejším dielom je lietajúce auto – aeromobil. Prototyp označený AeroMobil III si získal celosvetový ohlas. Prvýkrát vzlietol na nitrianskom letisku. Vystavovali ho aj na celosvetovej výstave EXPO 2015 v Miláne a na výstave 100 rokov letectva v Smithovom múzeu letectva vo Washingtone v USA.

„Dizajn sa dnes dotýka takmer všetkého, ale výrobky sa líšia skladbou profesií, ktorá sa na nich podieľa. Ak sme spomenuli obal na maslo, vlastné balenie by bez problémov vyrobil umelecky založený farmár, čo maslo produkuje. No ani umelecky založený farmár neurobí napríklad dizajn traktora.“

Štefan Klein
dizajnér

Venuje sa dizajnu dopravnej techniky. Navrhol celý rad lokomotív, zemnej techniky, automobilov i motocyklov. Je nositeľom Radu Ľ. Štúra II. triedy, Národnej ceny za dizajn (1997) a Baničovej ceny (1999).

Pavol Valko

Metamorfózy energie v prieskume vesmíru

O využití jadrovej energie pri skúmaní vesmíru bude rozprávať doc. RNDr. Pavol Valko, PhD.

Titul RNDr. získal na Univerzite Komenského v roku 1985 a v roku 1989 úspešne ukončil doktorandské štúdium na Slovenskej technickej univerzite. Od roku 1989 pôsobil na Katedre fyziky FEI STU ako pedagóg. Počas rokov 1997 – 2000 absolvoval zahraničné pobyty v Portugalsku v Centre pre nukleárnu fyziku a pobyt v Anglicku na Oxfordskej univerzite.

V súčasnosti sa venuje supravodivosti a fyzike slabých interakcií.

Od víťazstva k podnikaniu!

Slovenská vlajka viala na počesť jeho bronzového umiestnenia na prestížnej celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEEP, International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad v Houstone, štát Texas v USA. Filip Tomáška sa na I-SWEEEP dostal ako víťaz národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET a spoločne s kolegom Adriánom Pálešom prezentovali svetovo prvú bezkontaktnú cyklo-nabíjačku RIDELO pre prenosné zariadenia, teda nabíjačku mobilov a tabletov pre cyklistov.

Rok po víťazstve na Festivale vedy a techniky AMAVET má už založenú firmu a popri škole sa s vynálezom snaží preraziť na trhu. Na science talks prinesie aj jeho prototyp. Rukolapná ukážka toho, čo môže motivovaný študent dosiahnuť za jeden rok.

banner RIDELO

„Trvalo to síce dlho, kým sme sa na ministerstve dostali do tých správnych dverí, ale neodradilo nás to, až kým sa neotvorili dvere kancelárie ministra. Chceli sme len individuálne štúdium, aby sme mali čas na zdokonalenie nášho projektu pred súťažou v Houstone. Nakoniec z toho bola aj výskumná podpora, zahŕňajúca aj finančnú podporu vo výške 20-tisíc eur na vývoj.“

Filip Tomáška
študent, vynálezca a začínajúci podnikateľ

Filip sa do Týždňa vedy a techniky zapojil ešte ako žiak Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom, v súčasnosti študuje na Ústave manažmentu STU Bratislava.